Insan Kompleksinin Incelenmesi - Bütünü Anlamak Üzerine

Hiç bir şey arzulama. Karma'yı gücendirme, Doğa'nın değişmez yasalarını da. Sadece kişisel olanla, geçicilikle, fani ve ölümlü ile mücadele et. 

Sessizliğin Sesi, Blavatsky.

İnsan kompleksi dediğimiz de aklımıza ilk olarak ne geliyor onunla başlayalım. 

İnsan, ruhunun fiziksel alemlerdeki deneyimlerinin uygulayıcısı olarak tanımlayabiliriz şu aşamada.

 

Neden mi? Çünkü "insan"ı burada tanıdık. Fiziksel düzleme inmemiş "insan" olabilir. Astralde, mentalde daha hızlı titreşen alanlarda varlığını sürdürüyor olabilir. Ancak onların açısından "insan" tanımı oldukça farklı olacaktır. Bunu, konuyu sınırlandırmak ve hangi açıdan baktığımızı anlatmaya çalışmak için belirtiyorum. İnsanı alt doğaları ve üst doğaları olarak ele alacağız. Konuyu komple soyut bir alana getirmeyeceğiz bu anlamda. Alt üç ve üst üç olarak ele alsak yeterli. Zaten çoğunlukla deneyimlerimiz oraya ait. 

İnsanın kompleks yapıda olmasının nedenlerinden biri de bu. Kendi içindeki yapabilirliği onu komplek hale getirmiş. Neyin yapılabilirliği? Bu konuda çok fikrimiz yok. Uzak doğuda üstatların yapabilirliğinin oldukça değişik olduğunu duymuştuk. Geliştirilen bazı özellikler bunu bize gösteriyor. Ancak olayımız, fiziksel düzlem üzerinde yapabilirlik değil. Sadece bu değil. 

Fizik beden, diğer bedenlerin en görünür hali çoğumuz için. Bu beden evrimsel olarak hayvan krallığına ait, organik bir beden. Bu alamdan biz, insan ruhu, cevheri, ya da monadı birer fizik beden taşıyıcısıyız ya da fizik beden taşıyabilecek deneyimlerimiz var. Her insan varlığı, insan ruhu illa ki fizik ( hayvan bedeni anlamında söylüyorum ) beden taşıma bedeni olacak değil. Başka gezegenlerdeki insan ruhları başka türlü bedenlerle, şuur geliştirmiş olabilir. 

İnsan kompleksini araştırmak organik bedenden daha yüksek olanı, yukarıya ait olanı araştırmaya odaklanır. Ara, geçiş bedeni taşıyoruz. Şuur geliştirmek için hem altlardan gelen tesirler var hem de yukarıdan gelen tesirler var. Ancak bunları nasıl işleriz? İşte soru burada başlıyor.

 

The principle which gives life is in us and without us, is undying and eternally beneficent, is not heard or seen or smelt, but is perceived by the man who desires perception.

He debt to H.P.Blavatsky is greater than could ever be indicated by quotations from her monumental volumes. Had she not show the way in the first instance, later investigators might never have found the trail at all." 

All Planes and Faculties-AUM Chart Composite Chart.bmp

Değerli Dostlar,

İnsan kompleksi çok katmanlı bir yapı. Yandaki şema bize seviyeleri ve özelliklerini veriyor. Uygun olan bir zamanda üzerine daha fazla yazacağım ya da podcast yapacağım. 

Bu zaman dilimine kadar, Astral ve Eterik kitapları okuyabilirsiniz. Çevileri Hermes'ten Ağustos Ayında yayınlandı.