Insan Kompleksinin Incelenmesi ve   Omraam Mikhaël Aïvanhov   Üstat

Arayıcı, ne arar? 

Birazcık anadolulaştıralım bu işi. Ne arasın yolcu? Nerden gelirsin, nereye gidersin? Bu karşındaki sana ne versin/verebilir? Vere(n)bilir? 

Üstat Gurdjieff, bir karşılaşmasını anlatır. Sufi dergahına gider kapıyı çalar. Kapı açılır ve adam sorar " Kimsin?", Gurdjieff cevap verir " Sen kimsin?" 

Arayıcı, yolcu, inisiye, inisiye adayı, (ingilizleriyle, initiate, disciple ) için harika bir değer farkı bu. Neden? Kapıyı açan adam kim olduğunu, neyin parçasını olduğunu tam olarak bilirse " kimsin" diye bir şey sormayabilirdi. An'ın işaretleri içinde kapın çalınıyorsa zaten bunun yukarının işi olduğunu da bilirdi. 

Kim olduğunuzu, parçalarınızı bilirseniz, karşı tarafında kim olduğunu daha iyi bilirsiniz. O arayıcı için önemli bir filtredir. Kim olduğunuzu çalışırsanız, yaratılışı, evreni, Tanrıyı, Tanrıları, diğerlerini anlamaya başlarsınız. Çünkü biz, ayrı bir yerde her şeyden bağımsız gelişmedik/yaratılmadık. Sorarak başa, yaratılış zamanlarına dönebiliriz. 

Bu anın içinde bir ip ucu olmalı taa yukarılara kadar. Evet, bu ip ucu var. En görünürü ve güçlü olanlarından biri de düşüncelerimiz. Düşünce ya da mental beden aracılığıyla kendimizi genişletebiliriz. O zaman ben kim olurum? Kapıyı açan kim olur? Bu yazıyı okuyan kim olur? 

Dönelim yazının başına, arayıcı ne arar? Karşısına kim çıkar, düşmanı, sevdiği, sevmediği, kolaylıkları, zorlukları, arkadaşları, dostları, sevgilisi, eşi, ailesi, akrabaları kimdir? Ona her gün kapıyı açan olarak kimi görüyordur? Evinde eşi, çocuğu, ailesiyle yaşıyorsa; annesi, babası, kardeşi midir? 

Şimdi, kapıyı açan ve kapıdan geçecek olanı biraz daha iyi anladığımızı hissediyorum. O zaman, kapıyı açan bizim neyimiz oluyor ve kapıyı açana ya da bizim açtığımız kapılara kimsin mi diyeceğiz? 

Parçası olduğumuz karmaları görüyor muyuz? Ağlarımızı, bağlarımızı aynı zamanda bağımsızlıklarımızı? Bu yüzden astrali, mentali daha yüksek dünyaları deneyimlemek için bir yere gitmenize gerek yok Eğer öyle olsaydı ailemizi sadece evde hissederdik, sevgilimizi, eşimizi sadece yan yana olduğumuzda hatırlardık. 

Evet, arayıcıya geri dönelim. 

Buraya kadar okuduysan arayıcı, ne ararsın? 

Kendini ararsan eğer, yolu ararsın, kaybolmayım, anamı babamı bileyim dersen eğer işte onlardan biri. Babalarımızdan, ellerinden öpeceğimiz sevgi yumağı olmuş Üstatlarımızdan biri. Omraam Mikhael Aivanhov. Bu sayfayı ona, onun bilgeliklerine açmak istedim. Kitaplarındaki pratik verdiği bilgelik uygulandığında varlıksal temizlik oluşturuyor.

 

İlk olarak beslenme yogasını çalıştık. Diğer sayfada bulabilirsiniz. 

omraam mikhaël aïvanhov

İlk yorum serimize başlıyoruz. Beslenme Yogası Izvor Koleksiyonu – varlığımıza şükran ve mutluluk getirsin.

Omraam Mikhaël Aïvanhov  (1900 - 1986) Bulgar asıllı filozof, pedagog, ezoterik öğretiyi takip eden ve kendi grubunda da bunu işleyen öğretmen. 20. yüzyılın Batı Avrupa Ezoterizmi içinde yetişmiş Üstat Peter Deunov'un öğrencisiydi. Üstat Deunov aynı zamanda Evrensel Beyaz Kardeşliğinde kurucusudur.   

Üstat Omraam'ın Türkçeye çevrilmiş kitaplarını günümüz bilgileriyle açmaya çalışıyoruz. Kitap aynı zamanda Izvor Koleksiyonu – No. 204 olarak geçiyor. Kitabın arka kapağındaki bilgiyi veriyorum.

"Bu bir diyet el kitabı değil. Aslında diyetle de ilgisi yok. Omraam Mikhaël Aïvanhov, beslenmeye karşı tutumumuzun, yediklerimizden veya ne kadar yediğimizden çok daha önemli olduğunu öğretiyor. 

“Son Akşam Yemeği”nde edindiği mistik önemi yeme eylemine tekrar kazandırıyor. Bu manevi yönüne yabancı olan okuyucu bile, Aïvanhov’un gıdaya karşı olan tutumuyla, insanla doğa arasındaki ilişkiyi daha derin bir şekilde anlayabilecektir. 

Düşünceleri ve hisleriyle doğaya uyum sağlaması halinde insan, doğanın kendisine sunduğu yiyeceklerden, tüm varlığının gelişmesinde gerekli olan narin elementleri çıkarabilir." 

İnsanın kendisini keşfetmesi bitmeyen bir yolculuk. Yolda karşısına çıkanları tanımadan geçirdiği ilk zamanlar artık geride kaldı. Şimdi, kimlerle karşılaştığımıza neler yaptığımıza dikkat ediyoruz.

Enkarne olduğumuz zamanı anlamak ve inisiyasyon sınavların geçmek için varlığımızın ihtiyacı nedir? 

Hiyerarşinin dışsallaşacağı, görünür olacağı zamanları çağırmak için daha fazlasını yapan, yapmaya gönüllü olanların hedefine dahil olmak nasıl bir şeydir acaba? Ahenkten olmak ve içsel mutluluğun kaynağında yaşamak her varlık için mümkün. 

Hep birlikte birbirimize hatırlatalım. Günlerin Kadimi, adın kutsal kılınsın.

 Omraam Mikhaël Aïvanhov   Üstat  cimnastik

Omraam Mikhaël Aïvanhov - Gymnastic 

Birazcıkta hareketten bahsedelim. Neden hareket etmeliyiz ya da nasıl hareket etmeliyiz ya da neden bazı hareketler bizi temizliyor, yükseltiyor, dengeliyor? Mesela, Kundilini yoga ile Yin yoga arasındaki fark nereden geliyor? O zaman hareket aracılığıyla inisiye, birçok şey yapabilir. Şimdi bu hareket serilerinden birine bakacağız. 

Cimnastik, Provence, Fransa'daki uluslararası Le Bonfin Merkezi'nde Üstat Omraam Mikhaël Aïvanhov tarafından öğretildi (1982). Bu egzersizlerin amacı enerjetik bedeni, sinir sistemini güçlendirmek, gevşetmek ve fiziksel bedeni güçlendirmektir.

Evet, standart olarak bu tanımı yapmışlar. Ancak işin derinine bakmaya gayret edelim. Her şeyin üç seviyesi vardır değil mi? Belki de her şeyin yedi seviyesi vardır. Yedi fiziksel, yedi astral, yedi mental, böyle gider? Fraktallara göre gidiyor gibi gözüküyor. 

Peki, hareketlerle astrali ve mentali, bana göre ise çok daha kıymetli olan ve elektriksel canlılığımıza neden olan eterik bedeni dengeliyor, temizliyor ve onu canlandırabiliyorsak? Harika olurdu. Nasıl hareket etmeli? Hemen hemen her öğretide fiziksel hareketler var arkadaşlar. Tai Chi'de birçok hareket var, Çin sistemi. Hindu sistemi içinde Yogalar var. Dinlerde ibadetlerin hareketleri var. Müslümanlıkta biliyoruz, her gün beş defa belirli hareketler tekrarlanıyor. Musevilikte görüyoruz, belirli hareketler tekrarlanıyor. Sufiler, zikir yapıyor, Gurdjieff dans ediyor gibi gibi. 

Neden bütün yollar, üstatlar, arayıcılar hareket etmiş ya da hareket serileri oluşturmuş/indirmiş? Bu soruyu günlük çalışmalara alıyorum. Cevabı oraya yazarsınız. 

İnisiye kompleksine nasıl hareket alacağını, nasıl hareket yaptıracağını bilmelidir. Yatmadan önce, kalktıktan sonra hangi hareketleri uygulayacağına şuurlu karar vermelidir. Hareketler bizi yükseltir veya düşürür. Hareket arıcılığıyla kısaca auramızı temizleriz. Üstadın bu hareket serisi buna yardım eder. Hele hele bunun halka açık olduğunu düşünürsek, inisiye adaylarının kaçırmadan uygulamaya başlaması gerekir?