Tek Dünya Anlayışının Gelişmesi

Tek dünya.


Uzayda bir süre kalan astronotların dediği şey. Gidip dönünce diyorlar ki " Yukarıdan bakınca bir mavi küre, işte bu bizim" Amerika değil, Rusya değil, Çin değil, Japonya değil. Tek bir küre ve içinde insanlığımız yaşıyor.


İnsanlığa bağlı diğer şeylerde yaşıyor. Hem alt krallıklar hem de üst krallıklar. Böyle bakınca ülkeler ,sınırlar, korumalar ne anlama geliyor? Sınırlar olmasın demiyorum. Olabilir, ancak sınırların anlamları değişir.


Mesela, Enkarnasyonun kabulu Batı'da, bizim Ülkemizde hala bir tartışma konusu. Tartışma halini bile almamış olabilir. Doğuda insanın hayat sıklıkla geldiğini kültürel bir kabul halinde.


Peki, bugün Arap olarak doğmuş bir kişi, iki yüzyıl önce Fransız general olarak görev yapmışsa? Böyle birçok örnek var. Hayatlarını, mezarlarını, ailesini hatırlayanlar. Peki, Ülkelerde olanlar dünya insanlığının olmaz mı? Şimdinin mevcut yaş, ırk, dil kişisi daha öncesinde ise başka bir yerdeydi. Aynı şekilde uygarlıklarda öyle.


Şimdi Mısırda bulunan bir şey Mısır'a mı ait? Onun sınırlarında olsa bile dünya insanlığına ait bir şey. Şuurlarımızın genişlediği zamanlara geçiyoruz. İnsanlığı bir aile olarak görmeye başlıyoruz.

3 views0 comments

Recent Posts

See All

    Help Nature and work on with her; and Nature will regard thee as one of her creators and make obeisance. The Voice Of The Silence - H. P. Blavatsky